BTC Smart Office Keyboard PS\2

Producent: BTC

Rodzaj kontrolera: klawiatura komputerowa

Platforma: PC

Wymagania sprzętowe: Pentium 133 lub szybszy, 32 MB RAM, CD-ROM lub DVD ROM, Port PS2

Cena detaliczna: 72 PLN

Ocena: 6/10



Dawno dawno temu, kiedy Jaś był jeszcze młody wszyscy jego koledzy podkręcali swoje CPU oraz karty graficzne. Jaś też chciał być taki jak inni i uległ modzie, czego skutkiem było spalenie dwóch Duronów i GF2. Wszystko na tym świecie przemija, ale nic tak szybko się nie zmienia jak panująca moda i trendy. Teraz przyszła moda na upiększanie swoich PC i zmiany designu z szarego na kolorowy. Zaczęło się od obudów, potem monitory, myszki, głośniki i chyba najpóźniej klawiatury. Dawno temu przeciętnemu użytkownikowi wystarczała klawiatura ze 101 klawiszami. Bez żadnych dodatkowych przycisków funkcyjnych. Najważniejsze, aby były wszystkie literki i cyferki były na swoim miejscu, reszta się już nie liczyła. Ale wszystko się zmieniło i teraz dodatkowe klawisze "Windows" to już normalka. Można zdecydowanie ogłosić: "klawiatury 101 uznano za gatunek wymarły"!

Reklama



Każda firma produkująca klawiatury ma w swojej ofercie kilka różnych modeli, w różnych kolorach. Ja miałem niemałą przyjemność testować klawiaturę BTC Smart Office Keyboard PS\2.



Jak widać na załączonym obrazku wygląda ona bardzo przyjemnie. Każdy więc może ocenić, czy projektanci się spisali, czy też zawalili robotę. Ja bym im postawił piątkę z plusem. Wszystko ładnie i kolorowo. Niestety ładny projekt nie jest równoznaczny z dużą funkcjonalnością. To obecnie największy problem wszystkich producentów, tak bardzo chcą się podobać, że zupełnie zapominają o przejrzystości umiejscowienia klawiszy i przyjemnej pracy. Niekiedy dodatkowe gadżety wręcz przeszkadzają lub co gorsza prawie całkowicie uniemożliwiają przyjemne użytkowanie sprzętu.



Dobrze, że projektanci z BTC nie przekroczyli cienkiej czerwonej linii i dostęp do wszystkich dodatkowych funkcji jest bezproblemowy, choć przyznaję iż niewiele brakowało! Dlaczego? Wszystko ma swoją kolejność, więc po kolei! Najpierw omówię wszystkie dodatkowe przyciski. Popularne "eFki" mogą mieć przypisane inne funkcje. I tak np. F1- Help, F2 - New, F3 - Open. I tak dalej, lista jest długa, bo aż do F12 - wszystko bardzo przydatne, szkoda tylko iż dołączony do klawiatury program nie przewiduje zmiany funkcji danego klawisza! Co bardzo źle świadczy o produkcie. Na szczęście zostało przewidziane, że nie każdemu może się spodobać pomysł i można łatwo wyłączyć dodatkowe funkcje naciskając ładniutką pomarańczową gwiazdką. Dobrze, że umiejscowienie klawisza z gwiazdką jest bardzo blisko "eFek", dzięki czemu od razu możemy się zorientować do czego on służy! Cała operacja wyłączania i włączania dodatkowych funkcji przycisków jest obrazowana przez małą diodę w dolnej części klawiatury.




Skoro jesteśmy już w dolnej części klawiatury, to widać tam dziwny drążek. Na początku myślałem, że to coś ma przypominać myszkę czy cós takiego, ale szybko się okazało, że się grubo myliłem. Jest to nic innego jak inna wersja strzałek. A pod drążkiem klawisze przyspieszające kopiowanie, wklejanie i zaznaczania tekstu. Teoretycznie powinno to przyśpieszyć i ułatwić pracę jednak, ja jakoś nie potrafiłem się przyzwyczaić i w konsekwencji odpuściłem sobie ten gadżet. Jedynie mogę stwierdzić, że drążek jest bardzo przydatny podczas oglądania stron WWW oraz czytania dokumentów w Wordzie. Troszeczkę poniżej tego kosmicznego Joya mamy diody wskazujące czy klawisze typu "Caps Lock", "Num Lock" są aktywne.




Przy strzałkach znajdują się cztery dodatkowe malutkie klawisze. Te na dole służą do przełączania miedzy programami oraz do ich zamykania, pomysł dobry i umiejscowienie dobre. Bardzo szybko się z nimi oswoiłem i często używałem. Na górze znajdują się przyciski ułatwiające poruszanie się po stronach WWW, są to klawisze "do przodu" i "do tyłu". Niestety, działają one tylko na IE, w innych przeglądarkach pożytek z nich żaden. Ja używam Opery, więc te gadżety były dla mnie bezużyteczne! Co się natomiast tyczy samych strzałek, to według mnie są one zdecydowanie za małe dla osób z dużymi palcami i na początku trudno sobie w nie "trafić", jedynie strzałka "do góry" jest odpowiednich rozmiarów.




Na samej górze klawisze są podzielone na grupy funkcyjne. I tak pierwsza od lewej grupa to klawisze dowolnie programowalne za pomocą aplikacji Keymaestro Office Keyboard, domyślnie po ich wciśnięciu włączają się kolejno Word, Excel, PowerPoint, Outlook. Ja pozostawiłem "przy życiu" tylko dwa pierwsze na kolejnych dwóch ustawiłem WinAmp'a i GG. Bardzo przyśpieszają pracę!




Kolejne klawisze to grupa przycisków WWW. I tu kolejne rozczarowanie. Działają tylko w IE. Dodatkowy mankament: po co po raz kolejny umieszczać klawisze "do przodu" i "do tyłu", skoro już występowały one obok strzałek! Może przydało by się w kolejnej wersji klawiatury usunąć te znajdujące się na dole. Na szczęście można je przeprogramować. Niestety, zabrakło mi programów, które mógłbym tam umieścić! Dodatkowo jeśli już bym cosik zadziałał w tej materii, bardzo mylące mogą być obrazki nad przyciskami. Oczywiście jeśli używa się ich zgodnie z założeniami producenta to wszystko gra. Gorzej, jeśli tak nie jest. Szkoda tylko iż projektanci o tym wcześniej nie pomyśleli! Taka mała dywagacja - projektowanie idzie im całkiem skrzętnie, gorzej z myśleniem i planowaniem ;)




To było by na tyle jeśli chodzi o przyciski programowalne. Dalej czeka na nas szybkie uruchamianie "Mojego Komputera", "Kalkulator", "Wylosowanie" - działają dobrze. Następnie przyciski multimedialne. I tutaj kolejne rozczarowanie. Działają one tylko w Windows Mednia Player. Na szczęście zmiana głośności i wyłączanie dźwięku jest w porządku. Choć reszta jest bezużyteczna, jeśli używasz WinAmp'a. O tyle dobrze, że wyłączanie PC i przechodzenie w stan oczekiwania działają zgodnie z założeniami.




W moim odczuciu jest wiele przydatnych przycisków, ale nie brakuje również zupełnie bezużytecznych, które tylko zapełniają wolną przestrzeń. Dobrze, że została przewidziana podkładka pod nadgarstki. Szkoda tylko iż nie można z niej zrezygnować i zdjąć. Jest ona zamontowana na stałe. Niestety, również jest ona za mała dla osób z dużymi dłońmi! Czyżby w firmie BTC wszyscy mieli nieprzeciętnie małe nadgarstki? Klawisze działają cicho, a literki na nich są bardzo dobrze widoczne, nawet w półmroku. Szkoda, że "spacja" i "enter" nie są jakoś szczególnie wzmocnione skoro są to najczęściej używane klawisze. Ale reszta jest w porządku. Soft dołączony do sprzętu spełnia swoją funkcję bardzo dobrze. Choć nie wiem, dlaczego zawsze po kończeniu pracy z systemem siła głosu była redukowana do 50% i zawsze wraz ze startem systemu trzeba ją zwiększać. Produkt dobrze trzyma się na biurku i nie jeździ w krytycznych momentach (kiedy jakiś Bot wyskoczy niespodziewanie zza rogu w UT2003). Wszystkie akcje na klawiszach dodatkowych są obrazowane przez tekst wyświetlany na pulpicie. Można go dowolnie zmieniać: czcionkę, kolor i rozmiar. W czasie miesięcznej przygody z tą klawiaturą ani razu mnie nie zawiodła, nie miałem także ochoty rozbić ją o ścianę. Pracowało mi się na niej bardzo przyjemnie, a znajomi, którzy mnie odwiedzali, pierwsze co zauważali na moim biurku to właśnie gwiazdę dzisiejszej recenzji. Tak więc jeśli szukasz taniej, ładnej i funkcjonalnej klawiatury to dobrze trafiłeś!



Dane techniczne:

  • Liczba klawiszy: 104/105/109 (US/UK/JP)

  • Moc wejściowa: 5Vdc, 50 mA

  • Typ aktywacji: Membrane

  • Odległość pracy: 3.5 +/- 0.5 mm

  • Siła nacisku (klawisze normalne): 55 +/- 20 g

  • Wielkość klawiatury: 477(L) x 238(W) x 39(H) mm

  • Waga klawiatury: 1.30 kg

  • Opakowanie: 1 pc/box: 490(L) x 265(W) x 50(H) mm, 1.55 kg

  • Zakłócenia elektromagnetyczne: FCC part 15, subpart B, class B, C-tick, BSMI, VCCI

  • Bezpieczeństwo: TUV, UL, CSA



    KirkoR

  • INTERIA.PL
    Dowiedz się więcej na temat: Platforma Obywatelska | DVD | projektanci | reszta | szczęście | przyciski | Smart
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Strona główna INTERIA.PL
    Polecamy